Türkiye’de İslami Feminizmin Hikâyesi Ekrana Taşınıyor!

Nebiye Arı — 1988, Bilecik doğumlu. Daha önce edebiyat dergilerinde ve farklı web sitelerinde gönüllü editör olarak çalıştı. Sivil Sayfalar, Yeşil Gazete, Artı Gerçek sitelerinde haberleri yayınlandı. Artı TV’de 2.5 yıl sosyal medya editörü olarak çalıştı. VidyoLog isimli bir oluşumda yazılı ve video haber içerikleri üretti. Nişantaşı Üniversitesi İİBF Yeni Medya bölümü öğrencisi. Şu an bağımsız olarak yazılı, sesli ve video haberler üretmeye devam ediyor. Nebiye, Project Zoom programında İslami Feminizm adlı çalışmasını, gazeteci Agit Akgöl ve sanat yönetmeni asistanı Mevlüde Ecem Öksüz ile birlikte yürütüyor.

Türkiye’de son birkaç yıldır yükselen ‘İslami Feminizm’i Project Zoom desteğiyle mercek altına alıyoruz. Müslüman feministler dini yorumlarda ve toplumda nelere itiraz ediyor? Kimle veya neyle mücadele ediyorlar? Mücadelelerinin hayatlarına etkisi nasıl oluyor? İslami Feminizm kadın mücadelesi için ayrıştırıcı bir rol mü oynuyor? İslami Feminizm son yıllarda neden yükselişe geçti? sorularına Türkiye’de İslami Feminizm’in hikayesi belgeselinde cevaplar arıyoruz. Hikâyelerini anlatacağımız kadınlar hayatlarını din içerisinden bir kadın hakları mücadelesi vermekle geçiriyorlar.

Malezyalı Müslüman feminist Zainah Anwar’ın dediği gibi “Artık Müslüman kadınlar, geleneksel İslami yorumla tatmin olmuyor ve sorular yöneltiyorlar.”

Türkiye’de her alanda olduğu gibi din alanında da erkek yorumu ve ihtiyaçları merkeze alınarak yapılan dini yorumlar artık Müslüman kadınları doyurmuyor. Kadınlar zorlu bir mücadeleyle kendilerine din içerisinden yeni bir yol açıyor. Belgeselde anlatacağımız Müslüman feministlerin hikâyeleri, genç Müslüman kadınlar için toplumda ve dini otorite sahibi erkekler karşısında bir güçlenme anlatısı olacaktır.

Türkiye’de İslami Feminizm’in hikâyesi belgeseli, gazeteci Agit Akgöl’ün kameramanlığında, Mevlüde Ecem Öksüz’ün yardımcı kameramanlığında ve gazeteci Nebiye Arı’nın yönetmenliğinde gerçekleşecektir. Project Zoom’un açtığı hibe programının hikâye odaklı gazeteciliği merkeze alması ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda içerik üretmeyi desteklemesi bizim de arzu ettiğimiz yavaş gazeteciliği sürdürmemize olanak sağlıyor.

Belgesele başlamadan önce, gerçekleştirdiğimiz sokak röportajları ile sokaktaki farklı yaş ve cinsiyetteki İstanbullulara ‘İslami feminizm nedir?’ ve ‘Müslüman feminist olur mu?’ sorularını yönelttik. Aynı şekilde sosyal medyada da ‘Müslüman feminist olmaz’ başlığı altında yazılan yüzlerce gönderide insanların düşüncelerini ve tepkilerini ekrana taşıdık.

Written by

Impact Journalism Grant Programme // Medyada Değişim Yaratanlar İçin Hibe Programı

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store