Can Tonbil — Radyocu, İklim Aktivisti. 95.0 (eski haliyle 94.9) Açık Radyo’da 2011 yılında başlayan radyoculuk macerasının içine bir çok konuda sayısız program, söyleşi ve organizasyon sığdırdı. Duayen Radyocu Ömer Madra ile birlikte hafta içi her sabah gerçekleştirdiği, ‘Satır aralarında başlayan kıtalararası yolculuk’ sırasında, karikatür, uluslararası ilişkiler, arkeoloji, savaş hukuku, bilgisayar oyunları, toplumsal hareketler, tenis ve insan hakları gibi konularda ‘kuşaklar arası sohbetler’ gerçekleştirdi. “Gezegen Acil Durum ilan ediyor”, “İklim İçin Harekete Geç manifestosu”, “İklim Forumu” ve ‘İklimin Resmi’ kampanyalarından yer aldı. Bianet.orgsitesinde iklim krizinin sosyal, ekonomik ve kültürel veçhelerini kapsayan, “havaya bağlı her şey” yazı serisine başladı. Dünyanın başına gelecek en büyük tehlikeleri, bilimin ve vicdanın ışığında göstermeye çalışırken yolu da iklim aktivizmi ile birleşiyor.

Project Zoom projesindeki niyetim, 10 dakikalık bir sürede, ‘Bu krizin çözümü nedir?’ sorusunu sorup ve aldığım cevaplar üzerine krizin ne olduğunu tahmin etmek üzerine eğlenceli bir serüvene başlamaktı.

Öyle de oldu. 10 dakika içerisinde, yeniyi, gençliği ve eşitliği gözeterek 17 farklı kişiden 17’den de fazla çözüm önerisi topladım ve telefondaki sesleri kullanarak bir krizler manzumesi inşa ettim.

Tasarımından, yapımına, editinden, metnine kadar her kısmından keyif aldığım bu yayıncılık deneyimi sırasında, benim bu krizin çözümü konusunda bulduğum cevap ise şu oldu;

Gezegenimiz öyle büyük krizlerle dolu ki, bu krizler için tek ve sihirli bir çözüm yolu ne yazık ki yok. Hatta bazen bulduğumuz çözümler bile yeni ve daha büyük krizlerin ortaya çıkmasına aracılık ediyor. Peki o zaman nereden başlanabilir? Ben cevabım en sevdiğim yerde buldum. Yani bu krizin çözümünün ne olduğunu sormakta.

Diğer sorunun cevabını henüz bulduğumu söyleyemem. Ama bu vesile ile (project zoom) aramaya farklı bir yoldan tekrar başladığımı hissediyorum.

Sizleri, çözüm önerilerini dile getirme konusunda yazdığı paragrafları kullanmayı tercih eden genç iklim aktivisti 13 yaşındaki Yağmur Ocak’ın yazısı ile başbaşa bırakıyorum.

Lütfen Unutmayın: Kriz Sizsiniz…

Yağmur’un cevabı:

Günümüz dünyasında birçok kriz aynı anda yaşanıyor. Ne tarz bir kriz olduğu fark etmeksizin her krizin çözümünün ilk adımı aynı yerden geçer; Farkındalık. İnsanlar bir sorunun farkında değilse doğal olarak çözüm arayışında olmuyorlar. Bu yüzden öncelikle insanlarda soruna dair farkındalık oluşması gerekiyor. İklim krizinden ilerleyecek olursak biz iklim aktivistlerinin temel amacı öncelikle insanlarda farkındalık oluşturmak ve insanları düşünmeye teşvik etmek. Ben şu an yazarak farkındalık oluşturmaya çalışıyorum. Bunun dışında konuşmalar, podcastler, sunumlar, medyada bu konuyu gündemde tutmak gibi başka bir sürü etkili farkındalık yaratma yöntemi var. Biz dünya genelinde iklim grevleri yaparak öncelikle insanlarda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. İklim krizinin farkına varan insan sayısı arttıkça, bu insanların sesleri yükseldikçe ve birlik olup harekete geçtikçe yöneticiler de değişmek ve sistemi değiştirmek zorunda kalacak.

Benim için kriz harekete geçme zamanıdır. Kriz artık bir durumun kontrolden çıktığını gösteriyor. Mesela iklim krizine eskiden iklim değişikliği deniliyordu fakat o kadar büyük bir hal aldı ki artık değişiklik demek bu sorunu karşılamıyor. Diğer taraftan kriz değişim için bir fırsat da olabilir. İnsanlarda farkındalık yaratmaya ve insanların konuyu çok daha ciddiye almasına sebep olabilir. Korona virüsü Çin’de ilk ortaya çıktığı zamanlarda insanlar pek umursamadılar. Ardından korona virüs çok hızlı bir şekilde yayıldı. Tüm dünyaya virüsün yayılmasıyla, uçuşlar yasaklandı, karantina süreçleri başladı. Ama binlerce insan hastalandı ve öldü. Eğer tekrar böyle bir olay yaşanırsa, bir ülkede virüs çıkarsa ve insanlar ölmeye başlarsa artık çok daha hızlı davranılarak karantina ve kısıtlamaların daha erken yapılacağını ve salgının daha az hasarlı olabileceğini düşünebiliriz. İklim krizi de küresel bir kriz ama sonuçları virüs salgını kadar hızlı ortaya çıkmadığı için insanlar pek de umursamıyor. Oysaki iklim krizi yüzünden çok daha büyük felaketlerle karşılaşacağız ve iklim krizinin çözümü kısa sürede bulunacak bir ilaç veya aşı değil. Bu yüzden iklim krizi için çalışmalara şimdiden başlanmalı.

Krize kriz gibi davranılmalı ve bir an önce harekete geçilmeli.

Written by

Impact Journalism Grant Programme // Medyada Değişim Yaratanlar İçin Hibe Programı

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store